Роман Бабіцький-Інвестиція в себе

Інвестиція в себе – перше, що треба зробити людині, яка хоче стати успішною. так уважає генеральний директор Babitskyi Investment Management. Роман Бабіцький, і з цим не можна не погодитися. Роман розказав «Печерській Асамблеї» про типові помилки інвесторів-початківців, інтерес до інвестицій у нерухомість і про те, як йому та його команді вдалося організувати наймасштабніший інвестсаміт в Україні.

Як ви стали інвестором? Якою була ваша перша інвестиція? Як готувалися до цього?

Моя перша інвестиція була в самого себе – освіту, літературу, відвідування форумів, бізнес-заходів та коучинг-семінарів. Аби чогось досягти, нам передусім потрібні знання. Рівень нашого достатку залежить лише від того, скільки знань ми маємо. Адже всі люди фактично однакові, але чомусь одні багато заробляють, а інші – мало. Усе залежить від того, що відбувається в нашій голові. І щоб досягти фінансового успіху, насамперед необхідно інвестувати в себе.

 З якими помилками найчастіше стикаються інвестори на початку свого шляху? Як цього уникнути?


Інвестори погано та мало аналізують проєкти, а тому втрачають гроші від незнання. Це як у дитинстві – коли ви вчилися їздити на велосипеді, ви падали. Те саме відбувається з інвестором: щоб навчитися, необхідно втратити трохи грошей та набути якогось досвіду. Але що можна зробити, щоби не втрачати свої гроші? Є два варіанти. Перший – дуже багато часу приділяти експертному аналізу, другий – звернутися до компанії, яка займається аналізом та пошуком перспективних і прибуткових бізнес-проєктів. Я б рекомендував працювати з правильними керівними компаніями.

Які галузі ви вважаєте найприбутковішими для інвестування? Із чого слід починати?

Наразі я бачу такі зрозумілі сфери: кредитування, медицина, будівництво та IT-проєкти – fintech і, звичайно, e-commerce. Починати треба зі створення власної фінансової подушки – щоб інвестувати, ви повинні мати заощадження. Ви мусите визначитися зі своєю метою – чого хочете досягти? Наприклад, ви хочете отримувати 10 000 доларів пасивного доходу щомісяця. Що для цього потрібно? Приміром, середня прибутковість – 15% річних. Отже, вам необхідно мати, грубо кажучи, мільйон доларів в інвестиціях. І вже під це добирати проєкти для інвестування. Але починати потрібно з придбання різних курсів, навчатися, читати багато літератури й наповнювати свої думки правильними сенсами.

Чому, на вашу думку, саме зараз люди найбільше цікавляться інвестуванням у нерухомість?

Я б не сказав, що саме зараз цей інтерес найбільший, але він є. І це зрозуміло, адже нерухомість завжди стояла і стоятиме. Що спричинило цей інтерес? Звичайно, інфляція – у світі та в Україні, всі сировинні ринки почали зростати. Те саме сталося і з нерухомістю. Щоб гроші не знецінювалися, їх треба інвестувати кудись. Одним із джерел зрозумілих інвестицій є нерухомість, яка «підросла» як 2020-го, так і 2021 року. І протягом найближчих двох років, гадаю, буде зростання. З чим пов’язано те, що нерухомість піднімається в ціні? Перше – зниження облікової ставки всередині країни, зниження вартості грошей, відповідно зниження вартості іпотечних кредитів, що зумовлює попит на купівлю нерухомості. Друге – прихід іноземної валюти до нашої держави. Третє – відкриття ринку, який поступово даватиме можливість зростання для решти. І вже під ринок залучається валюта. Я думаю, що хороший буст нерухомості ми зможемо спостерігати 2023 року, коли юрособам дозволять купувати землю від фізосіб.

 Зараз багато говорять про те, що акценти в інвесту – ванні в нерухомість змістилися – до 2030 року 30-35% світових інвестицій припадатимуть саме на житлову нерухомість. Що ви думаєте щодо цього? Чи дійсно житлова нерухомість є інвестицією, яка окупить себе швидко та дозволить заробляти?

На мою думку, прогнозовані на 2030 рік цифри цілком реаль – ні, бо 30% ми маємо вже зараз. Нерухомість є взагалі другим показником в економічному середовищі, індекс будівництва – другим чи третім. Люди як купували нерухомість, так і купуватимуть. Щодо швидкої окупності – усе залежить від кількості коштів та інфляції. Якщо ми друкуватимемо грошову масу, то люди завзято купуватимуть нерухомість. Чому почали зараз активно інвестувати в нерухомість? Тому що на руках з’явилося багато грошей. І люди розуміють, що гроші знецінюються. Тому й відбувається покупка. До чого може призвести величезний профіцит грошей у країні, можна побачити на прикладі Китаю, де велика компанія Evergrande отримала технічний дефолт при виплаті облігацій. Це сталося тому, що було дуже багато дешевих грошей і компанія будувала вже будинки-примари, у яких ніхто не живе. Щоб такого не відбувалося, потрібно просто зберігати баланс між кількістю збудованих квадратних метрів, вартістю грошей і купівельною спроможністю населення. Але загалом бачу для себе нерухомість дуже перспективним напрямом, у якому можна добре заробляти та мати гарний профіт.

 Ви є організатором масштабного інвестсаміту в Україні. Скільки часу готувалися? Чи проходитиме саміт наступного року?

 За чотири місяці ми організували наймасштабніший інвестсаміт в Україні, було представлено 24 спікери. Наш успіх насамперед пояснюється тим, що в нас дуже професійна команда, яка розуміється на івент-індустрії. Я і кожен член нашої команди вклали в підготовку до саміту колосальну кількість енергії. Ми щиро прагнули, щоб він був крутим та сподобався всім. І нам це вдалося. Безумовно, ми й надалі організовуватимемо саміт, адже бачимо, що це дуже хороший продукт. Ми отримали багато подяк, плануємо запустити навесні форум із нерухомості, де буде близько 3000 інвесторів, а восени – зібрати стадіон-п’ятитисячник.