Як відомо, незнання законодавства не знімає відповідальності за його дотримання. Тому часть відбувається так, що законослухняний громадянин не сплачує необхідні податки (або сплачує забагато) просто тому, що не орієнтується в законодавстві та не знає всіх нюансів. В ексклюзивному інтерв’ю “Печерскій Ассамблеї” нотаріус Золтан Русанюк розповідає, що таке податок на майно, на розкіш та на нерухомість, а також про всі тонкощі цієї сфери.
Золтане, чи могли б ви розповісти нам про податок на майно в Україні, тобто про податок щодо володіння нерухомим майном?
2016 року в Україні було введено податок на нерухоме майно, який є традиційним для багатьох інших країн світу. Платниками цього податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, у власності яких перебуває нерухомість. Податковий кодекс України передбачає, що базою оподаткування є загальна площа об’єкта нерухомості (площа земельної ділянки не включається). Податковим періодом для обчислення податку на нерухоме майно вважається календарний рік з 01 січня по 31 грудня відповідного року. Податок на нерухомість сплачується щорічно за минулий податковий (календарний) рік. Відповідно, 2020 року платники податку були зобов’язані сплатити податок на нерухомість за 2019-й. Місцем сплати податку є місце розташування об’єкта оподаткування.
Яке нерухоме майно підлягає оподаткуванню?
Для фізичних осіб діють пільги щодо зменшення бази оподаткування: не оподатковується площа квартир до 60 м2 та площа житлових будинків до 120 м2. Податок на нерухомість сплачується за кожен квадратний метр, що перевищує норму (для квартир понад 60 м2 та житлових будинків до 120 м2).
Здійснити розрахунок для сплати податку для фізичних осіб зобов’язані податкові органи за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості на підставі даних Державного реєстру на нерухомість. Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку та відображають її в річній податковій декларації.
Які ставки податку на нерухоме майно встановлені в Україні?
Для ставки цього податку встановлено діапазон 0–1,5% від мінімальної заробітної плати на початок минулого року. Так, у 2020 році розрахунок потрібно робити від ставки (мінімальної заробітної плати), яка діяла у 2019-му та становила 4173 грн (приблизно еквівалент $150).
Ставки податку для об’єктів нерухомості встановлюються у відсотках (від 0 до 1,5%) відносно розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 м2 бази оподаткування, та визначаються на підставі рішення органів місцевого самоврядування. Отже, для кожного окремого регіону України існують різні ставки щодо сплати податку. Так, у місті Києві у 2020 році платіж за
додатковий квадратний метр становить 41,73 грн (приблизно еквівалент $1,5).
Чи існує в Україні податок на розкіш щодо нерухомого майна?
Власники квартир понад 300 м2 та житлових будинків понад 500 м2 мають додатково сплатити 25 000 грн (приблизно еквівалент $900) як податок на розкіш.
Який порядок нарахування податку на нерухоме майно та як платники податку дізнаються про необхідність
його сплати?
Поточного року податкові органи до 1 липня 2020-го були зобов’язані надіслати платникам податку – фізичним особам податкові повідомлення, де зазначена сума нарахованого податку та відповідні платіжні реквізити, на які слід сплатити податок, за місцем їх проживання, а для нерезидентів – за місцем розташування об’єкта нерухомості. Обов’язкова сплата податку починає діяти для фізичних осіб протягом 60 календарних днів із моменту вручення податковим органом відповідного повідомлення. Варто звернути увагу, якщо
контролювальний орган не надіслав податкове повідомлення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату: 10% – за затримку сплати податку до 30 календарних днів; 20% – за затримку більш ніж 30 календарних днів.
Проте варто розуміти, що податкові органи надсилають податкові повідомлення-рішення в тому разі, якщо об’єкт нерухомості зареєстровано в Реєстрі об’єктів нерухомого майна, на підставі якого нараховується податок.
Однак власники нерухомості, які мають сплачувати податок, але не отримали податкового повідомлення-рішення, можуть звернутися до податкового органу за місцем проживання для проведення звіряння даних.
Згідно зі ст. 266 Податкового кодексу, податкове зобов’язання може бути нараховане за звітні роки в межах
1095 днів, тобто трьох років. Якщо ж українець ігнорує повідомлення і відмовляється платити, то майно, на яке
нараховують податок, можуть заарештувати
І наостанок, яким чином оподатковуються об’єкти на тимчасово окупованих територіях? Можете роз’яснити це питання детальніше…
Підпунктом 38.6 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених
пунктів на лінії зіткнення, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього кодексу у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об’єднаних сил (ООС). Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі статтею 266 ПКУ вважаються надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями й підлягають поверненню.