Як пережити кризу: Іцхак Пінтосевич

Іцхак Пінтосевич – засновник «Академії Експертів Впливай!», автор бестселера «Дій! 10 Заповідей Успіху» і ще 12 книг-тренінгів. Він знає все про баланс між емоційним та фінансовим благополуччям. Ми запитали у Іцхака, що робити з валютою в складний період, куди найкраще інвестувати і як пережити свої «чорні понеділки».

Що таке нестабільна економічна ситуація? І що відбувається в цей час?

Давайте уявимо людину, яка живе в постійно стабільній ситуації. Потім їй стає нудно, вона починає повніти, деградувати. Якщо вона сама не хоче змінюватися, заганяти себе в стресову ситуацію, то тоді світ вибиває її зі стану стабільності. Організм говорить людині: «Досить лежати на дивані і деградувати», але вона ніяк на це не реагує. Тоді вона починає хворіти. А хвороба – це спосіб вибити з стабільності. Те ж саме відбувається зі світовими ринками. Є керівники великих компаній, які довгий час живуть в стабільності. Потім їм стає просто нудно і вони починають мірятися своїми его. У результаті світ починає «трясти».

Що робити людям у фінансову кризу?

Просто не паритися. Нам немає сенсу дивитися на ось ці великі амплітуди, людина повинна дивитися тільки на свої особисті амплітуди. Потрібно зрозуміти, що кризи неминучі. Вони були, є і будуть. У книзі «Антикрихкість» Нассім Талеб говорить про те, що людина повинна сама влаштовувати собі кризи. Вийдіть в ліс, поспіть на землі, попийте воду. Людина не повинна нічого бояться. Можу вам сказати точно – від цієї кризи ми не помремо. Нестабільна економічна ситуація була, є і буде. Коронавірус був, є і буде.

Що робити з валютою в цей момент?

Весь час долар був 24-28 гривень. Якщо ви знаєте, що коливання будуть, то до них треба просто бути готовим. Потрібно заздалегідь будувати своє життя за принципом «антикрихкість». Необхідно її будувати так, щоб вам не було боляче, страшно чи прикро. Життя йде хвилями. Якщо ви збудували його правильно, якщо ви розвиваєтесь, тренуєтесь, вчитеся, займаєтеся улюбленою справою, то ніякий долар вам не завадить.

Куди найкраще інвестувати?

Якщо ви заробляєте небагато, то гроші потрібно інвестувати в себе, у свій розвиток. Ви навчитеся додатковим навичкам, з’являться інструменти, щоб заробляти більше. Гроші – це важливо. Але їх кількість залежить від того, чим ви займаєтеся в житті. Кожен з нас приносить цінність людям. Якщо ти не можеш це зробити, то за що ти можеш взяти у них гроші? Нам важливо задуматися, яку цінність ми можемо дати кожному з нас. Але якщо у вас є гроші для інвестицій, то ними можна розпорядитися так: 30% потрібно інвестувати в землю, в нерухомість; 30% – в надійні акції, які приносять 5-10% річних; 30% – у щось ризиковане, наприклад, в ту ж валюту.

Як пережити свої «чорні понеділки»?

Бувають моменти, коли все не складається: стосунки з близькими, фінансові справи, погано себе почуваєш. По-перше, потрібно зафіксувати цей стан і сказати: «Я в ямі». По-друге, у вас повинна з’явитися головна мета – вилізти з цієї ями. Як це зробити? Розділіть вихід з ями на два етапи. Перший етап – фізичний. Вам потрібно обов’язково займатися фізичною активністю, перезавантажити тіло. Другий етап – інтелект. Потрібно описати ситуацію словами й розділити: це я хочу і це я маю. Потім є два варіанти: взяти те, що ви хочете і ломитися в ту сторону або ж не паритися.

Як коронавірус вплинув на вашу роботу або бізнес?

У книзі «Чорний лебідь» Нассім Талеб пояснив, що чорний лебідь – це рідкісне явище, поки ти його не зустрінеш.Те ж саме з кризою, я його зустрів уже втретє. Криза необхідна кожному з нас, щоб струсити систему. Я давно збирався зробити реорганізацію свого бізнесу, свого життя. І ось настав цей момент. До кризи треба було готуватися. Система «антикрихкість» – це особливий підхід до життя, коли ви не вирощуєте в собі сильні сторони, а в загальному робите себе глобальнішми і стійкішими. У момент, коли приходить криза, всі слабкі руйнуються, а ви переживаєте її спокійно і в результаті займаєте найкраще місце. Так, мої великі плани через коронавірус призупинилися. Але все, що було у мене поруч, залишилося зі мною. Для людей, які займаються улюбленою справою, нічого не змінилося. А для тих, хто жив в ілюзіях, усе розвалилося.

Від чого залежить щастя в житті?

Перше – це дофамін, спеціальний гормон, який виділяється від досягнення цілей. Так що важливо ставити собі короткострокові цілі: 15 хвилин потренуватися, 20 разів віджатися, 20 хвилин повчитися. Друге – ендорфін, гормон, який виділяється при заняттях спортом. Третє – соціальне визнання. Пишіть в соцмережах, спілкуйтеся без негативу. Четверте – окситоцин, який виробляється при близьких відносинах. Це те, що ми можемо отримати незалежно від наявності кризи.