Кожен із нас , обираючи місце для життя , орієнтується на власні вподобанн.Комусь важлива тиша та спокій удалині від трас. Комусь-бурхливий ритм. А чи є “формула” ідеального міста , яке було б комфортним для всіх своїх мешканців? Експерт із розвитку інновацій у будівництві Віталій Мельник знає відповідь на це запитання. Під його керівництвом утілюють такі великі багатофункціональні проєкти , як інноваційні парки UNIT CITY в Києві UNIT CITY KHARKIV у Харкові та LVIVTECH.CITY у Львові.
UNIT.City є унікальним проєктом. Що передувало його створенню? Власне бажання вдосконалити інфра- структуру чи реальний приклад?
Ми вже мали успішний досвід реалізації комплексної забудови житлового кварталу – Новопечерські Липки. Тоді, у 2010-2011 роках, це був перший проєкт у Києві, коли було створено комплексну інфраструктуру для комфортного життя.
Згодом прийшло розуміння, що потрібно рухатись уперед, ставити амбітніші цілі. І наша команда на чолі з ідеологом Василем Хмельницьким вирішила створювати не просто житло, а місця, які стануть точками для зростання економіки країни.Проаналізувавши економіку України, ми ще у 2012-2013 роках побачили, що серед інших галузей значно виділяється ІТ – темпами розвитку та зростання, високою доданою вартістю продуктів. Крім того, в Україні вже тоді були профільні освітні заклади, які готували фахівців не тільки для сфери ІТ, але й суміжних із нею, тому ставку було зроблено на індустрію високих технологій та суміжну креативну галузь. Ми вирішили подивитися, що відбувається у світі, як організовуються та розвиваються високотехнологічні парки. Сформували, яка відвідала зо два десятки різноманітних технологічних і бізнес-парків по всьому світу – від Азії до Кремнієвої долини. Крім того, щорічно ми проходили навчальні програми й курси (Berkeley, Stanford, науковий парк LG у Кореї тощо) – щоб тримати руку на пульсі, відчу- вати світові тренди та мати можливість імплементувати їх першими в Україні в наших девелоперських проєктах. Стало зрозуміло, що для створення інноваційної екосистеми глобально потрібні дві складові – капітал і таланти, люди. А для того щоб сформувати точки зростання, якою зараз став UNIT.City та ставатимуть інноваційні парки у Львові та Харкові, нам як девелоперу необхідно забезпечити чотири ключові функції: можливість працювати, жити, навчатись і відпочивати – на єдиній території парку.
Сьогодні ми маємо в UNIT.City чотири бізнес-кампуси класу А, кожен із яких команда UDP побудувала не тільки з уважністю до якісної архітектури, а й за зеленими стандартами LEED. Активно зростає та скоро зустріне перших мешканців UNIT.Home – житловий квартал, який UDP будує спільно з партнерами KAN Development.
У UNIT.City вже зараз є багато інфрастукрутних елементів для відпочинку резидентів і мешканців (парк, зелені зони, артоб’єкти, спортзал та кафе), 2021 року наша команда UDP розпочне будівництво школи. І ми вважаємо, що велика історія першого інноваційного парку в Україні лише починається.
Якими проєктами ви пишаєтеся найбільше?
Кожен проєкт UDP був знаковим на момент його створення. Колись ми були першими, хто створив комплексну забудову житлового кварталу, потім – першими, хто побудував найбільший торговельний центр в Україні, а зараз нашою гордістю є інноваційні парки, які ми розвиваємо в трьох містах країни – Києві, Львові та Харкові. І в межах кожного парку є свої особливі об’єкти.
Якщо говорити про київський UNIT.City, то для мене особисто визначним є артоб’єкт «Маяк інновацій». Глибоку філософську ідею поєднання минулого з майбутнім команда UDP втілила спільно з талановитим британським художником Себастьяном Кайтом та українською компанією Expolight – профі у світлотехнічній галузі. Разом ми провели реновацію,дали колишній трубі мотозаводу нове життя, «Маяк» отримав безліч відзнак та перемог у світових конкурсах з освітлення і є впізнаваною візитівкою UNIT.City.
Будівництво – одна з тих сфер, що потребують апгрейду через екологічний стан довкілля. Які зміни в цьому напрямі ви можете зазначити вже зараз і які інновації плануєте використовувати в майбутньому?
Цілком підтримуємо тренд зеленого будівництва і відчуваємо свою відповідальність за вплив на навколишнє середовище. UDP робить це не на словах, а реальними діями, тому в інноваційних парках усі без винятку об’єкти будуються за світовими зеленими стандартами: LEED – для офісних будівель, BREEAM – для житлових. Це означає, що протягом усього життєвого циклу будівель використовуються екологічно відповідальні та ресурсозберігальні процеси. Звісно, таке будівництво дорожче за звичайне, але це внесок, який ми робимо в майбутнє країни та наших дітей, інновації мають іти пліч-о- пліч зі збереженням довкілля, і ми дійсно радіємо, коли бачи- мо рух девелоперського ринку в цьому напрямі.
Вистворюєтекомфортнийтатехнологічнооснащений простір у великих містах. Якою бачите ідеальну будову міста та чого не вистачає Києву, на ваш погляд? На які проблеми треба звернути увагу передусім?
Ідеальне місто – людиноцентричне. У ньому немає бар’єрів для людини, достатня кількість місць загального користування, якісна архітектура та ландшафтний дизайн з елементами для відпочинку. У комфортному для життя місті має бути розв’язано питання роздільного збирання та переробки відходів. І звісно, мусить бути продумана й ефективна пішохідно-транспортна система, відсутні проблеми транспортних колапсів та паркування.Саме ці завдання стоять перед Києвом. Потрібні комплексні рішення, застосування елементів smart-city для управління трафіком, будівництво підземних та кільцевих шляхопроводів, стимулювальні заходи для жителів міста щодо використання міського транспорту тощо. Найголовніше – усе це не потребує жодних ноу-хау, слід вивчити досвід розвинених країн і зрозуміти, що підійде саме нам, та реалізувати це.
Як карантин вплинув на вашу компанію? Ваше бачен- ня: яких принципів треба дотримуватися бізнесу, щоб поступово наздогнати власні докарантинні плани та розвиватися в нових умовах?
Карантин, безумовно, вплинув на нас усіх. Уже зараз ми бачимо, що пандемія прискорила тренди, які й потребували імплементації. Так, наприклад, наша команда UDP провела діджитал-трансформацію за перший місяць локдауну в Україні. Ми й раніше займалися цифровізацією всіх процесів компанії, але карантин значно прискорив цю справу. Ба більше, йдеться не тільки про внутрішні процеси, але й про взаємовідносини з партнерами та підрядниками. Для останніх ми навіть ініціювали та проводили навчання щодо переведення взаємовідносин у діджитал. Простягнути руку допомоги, коли це необхідно, та зберегти плідні відносини – один із наших пріоритетів у роботі з партнерами.
На мою думку, базовий принцип успішного бізнесу в сучасному світі – це вміння бути гнучким. Що швидше ви вмієте адаптуватися до нових викликів часу (чи то пандемія, чи будь-що інше), то більші шанси вашої компанії не просто на виживання, а на прорив – якісний перехід на рівень вище.