Гольф вважаються одним із небагатьох універсальних видів спорту, яким можна займатися без обмежень із раннього дитинства і протягом усього життя. Крім того, що це захопливе заняття, яке не потребує величезних вкладень, гольф ще й корисний для здоров’я, а також здатен навчити людину мислити ширше. Марія Орлова, віцепрезедентка Всеукраїнскької федерації гольфу, розповіла “Печерській Ассамблеї”, як розвивається гольф в Україні, чим таке хобі може бути корисним для дітей та як змінюється ставлення українців до цієї благородної гри.
Маріє, сьогодні ви віцепрезидентка Всеукраїнської федерації гольфу. А з чого взагалі почалася ваша історія з гольфом? Чому обрали саме цей вид спорту?
У гольф я граю вже понад п’ять років. Це сімейний вид спорту, спочатку цілком випадково спробувала пограти, потім стрімко захопилася ідеєю гольфу й паралельно почала залучати своїх дітей до гри і тренувань. Мій син Роман займається гольфом із 4 років. За досить короткий час рівень його гри дозволив йому брати участь на
рівних з однолітками у престижних міжнародних турнірах. На жаль, на території України тоді не проводили жодного дитячого турніру. У 6 років Роман здобув перемогу в серії турнірів Amsterdam US Kids Golf Tour. Також він пройшов кваліфікацію та брав участь у турнірах під егідою US Kids Golf – European Championship і World Championship, увійшов до топ-3 у серії турнірів Venice Open. Роман навчався у престижній академії Sergio Garcia Junior Golf Academy в Іспанії та в одній з найкращих академій гольфу у США – Don Law Academy. Як мама спортсмена, я займалася пошуком інформації та контактів у світі дитячого/юніорського гольфу. Зараз Роману 9 років, він дворазовий чемпіон України і має дуже високі рейтинги в Європі та світі. Така підготовка – це вже колосальний досвід. І саме він відкрив для мене світ гольфу з професійного боку – мені запропонували взяти
участь у становленні цього спорту в Україні, увійти до складу Федерації гольфу, розвивати дитячий напрям і вивести його на новий рівень.
Ви чимало подорожуєте різними країнами, переймаєте зарубіжний досвід. Що з побаченого вам хотілося б перенести в український гольф?
Когось це може здивувати, але наразі гольф в Україні розвинений на досить високому рівні, якщо порівнювати хочаб із тією точкою, у якій ми перебували 5-6 років тому. Коли і нформації було недостатньо, коли було мало тренерів і не так багато гравців, особливо в дитячому гольфі. Натомість зараз гольф отримав шанс стрімко розвиватися. Ми, як Всеукраїнська федерація гольфу, реально пишаємося українськими гольфістами, а також рівнем організації турнірів. Це стало можливим завдяки сильній команді, яка зібралася у Федерації за останній час. Але не буду лукавити, попри великі успіхи, у нас ще дуже багато роботи. За кордоном до гольфу серйозніше ставляться в контексті інтеграції дітей – із 4-5 років можна віддавати дитину займатися гольфом, і ви будете вражені результатами її розумового й фізичного розвитку. Адже гольф, як жоден інший вид спорту, дозволяє довго перебувати на свіжому повітрі, не кажучи вже про кількість кисню, який виділяє одне поле для гольфу. Його досить для 18 тисяч осіб на добу! Це дуже важливий чинник, з огляду на те, що відірвати дітей від гаджетів зараз ще складніше, ніж 10 років тому. Тож дитячий гольф в Україні має велику місію, і наша команда докладе
максимум зусиль, щоб цю місію виконати. Зараз ми ведемо переговори про організацію серії турнірів US Kids Golf для дітей різного віку (від 5 до 18 років). Для чого це потрібно? Щоб наші діти змогли входити до світових рейтингів і покращувати свої показники. При цьому переможці отримують право представляти Україну на чемпіонаті світу і Європи. На власному прикладі поїздок на ці змагання із сином можу сказати, що це неймовірні емоції – представляти свою державу, знайомитися з гольфістами з інших країн, змагатися з ними, дружити. Це історія не тільки про спортивні досягнення, а й про дуже високий рівень соціалізації.
У будь-якому спорті є обмеження – не всі можуть займатися, скажімо, гімнастикою чи футболом. Хто може грати в гольф і наскільки це доступно для інклюзивної категорії населення?
Існують різні підходи, зокрема і для людей з інвалідністю або ж бойовими пораненнями. Річ у тім, що це не тільки фізична активність, а й свого роду психотерапія. Гра в гольф, на відміну від деяких видів спорту, не несе в собі змагальної агресії, а навпаки, допомагає сконцентруватися на результаті й дає змогу мозку відпочити. Гольф можна розглядати як певну медитацію, яка дозволяє впорядкувати думки. Адже не дарма кажуть, що пошук себе – це шлях. На гольф-поліцих шляхів досить, аби подумати й побути наодинці зі своїми думками.
Які турніри проходять під патронатом Всеукраїнської федерації гольфу?
На відміну від 2020 року, 2021-го кількість турнірів зросла. Ми додали розвиток сімейного гольфу і турніри для новачків Open Golf. Загалом, якщо порівнювати: торік у нас було близько 25 турнірів, а цього року – 45 (дорослих і дитячих). Ми працюємо і над якістю змагань. Щоб урізноманітнити турніри та зробити їх цікавішими, організовуємо дуже красиві заходи. Турнірами від Федерації зацікавилися партнери, вони стали підтримувати нас, це допомогло нам підвищити загальний рівень заходу. Для гравців-аматорів Федерація організовує від двох виїздів на рік, щоби поза сезоном вони могли продовжувати грати на різних гольф-полях. У цьому сезоні найближчим таким виїздом буде Ukrainian Open Grand Final 2021, а потім ми великою гольф-родиною виїжджаємо на Зимовий кубок. На турнір за кордоном збирається понад 140 людей.
Що гольф означає особисто для вас – як для віцепрезидента Всеукраїнської федерації гольфу і як для гравця?
Як для віцепрезидента Всеукраїнської федерації гольфу, для мене гольф – це велика відповідальність і безмежне задоволення. Моя місія – розвивати дитячий гольф. Я горда, що мені довірили напрям дитячо-юнацького гольфу. Отримую справжню насолоду від будь-яких починань, проєктів, які ми робимо в цій царині. Дуже пишаюся нашими молодими українськими гольфістами, їхніми успіхами. Що означає для мене гольф із позиції гравця? Це постійний виклик і робота над собою. Адже ти не можеш бити м’яча що разу однаково, він завжди летить по-різному. І сьогодні тобі здається, що ти граєш добре, а завтра ти виходиш і граєш уже зовсім не так. У цьому виді спорту ти повсякчас змагаєшся сам із собою, а значить, завжди маєш над чим працювати. Гольф-поле – моє місце сили, де я можу подумати, зосередитися, впорядкувати всі свої думки, я тут живу й наповнююся колосальною енергією, яку несу потім і в інші проєкти. Гольф – це спосіб життя, захоплення, пристрасть, хобі, без якого я вже не уявляю себе, він дає мені змогу реалізувати мої амбіції та мрії.